Kunstig intelligens skal forudsige fremtidens Danmarkskort

: 22.10.2025

Hvordan vil Danmark se ud, når klimaforandringerne for alvor sætter ind? Et nyt forskningsprojekt fra AAU vil bruge kunstig intelligens til at forudsige fremtidens landskabsændringer – og give samfundet bedre værktøjer til at planlægge bæredygtigt.

Kunstig intelligens skal forudsige fremtidens Danmarkskort

: 22.10.2025

Hvordan vil Danmark se ud, når klimaforandringerne for alvor sætter ind? Et nyt forskningsprojekt fra AAU vil bruge kunstig intelligens til at forudsige fremtidens landskabsændringer – og give samfundet bedre værktøjer til at planlægge bæredygtigt.

Af Laura Johanne Schou Carlsen, AAU Kommunikation og Public Affairs
Foto: Privat

Hvordan vil Danmarks landskab forandre sig i takt med klimaforandringerne? Det spørgsmål står centralt i forskningsprojektet DK-Future, som netop har modtaget 4,48 millioner kroner fra Villum Fonden gennem Synergy-programmet.

Projektet skal udvikle nye kunstige intelligensmodeller, der kan forudsige, hvordan arealanvendelsen i Danmark - for eksempel landbrugsjord, skove eller byområder - vil udvikle sig i de kommende årtier under forskellige klimascenarier.

Tværfagligt samarbejde med samfundet for øje

Bag projektet står lektor Andrés R. Masegosa fra Institut for Datalogi og professor Jamal J. Arsanjani fra Institut for Bæredygtighed og Planlægning, begge ved AAU-Copenhagen. Sammen med kolleger fra Aalborg og University of Almería i Spanien vil de kombinere satellitobservationer, klimafremskrivninger og socioøkonomiske data for at skabe såkaldte probabilistiske GeoML-modeller.

Disse modeller kan ikke blot forudsige fremtidige mønstre for arealanvendelse, men også beregne usikkerheden i forudsigelserne. Ved at kvantificere usikkerhed ser disse modeller ud over de mest sandsynlige fremtidsscenarier og indfanger lavsandsynlige, men betydningsfulde ændringer - såsom tabet af store landbrugsarealer som følge af alvorlige kystoversvømmelser. Det giver planlæggere og beslutningstagere adgang til mere nuancerede og pålidelige værktøjer, når der skal træffes valg om areal- og miljøforvaltning i lyset af klimaforandringer.

Fakta

DK-Future er ét af 13 forskningsprojekter, der i 2025 har modtaget støtte fra Villum Fondens Synergy-program – en indsats, der fremmer tværfaglig og datadrevet forskning på tværs af danske universiteter. Programmet blev etableret i 2019 med det formål at koble datalogi med andre fagområder for at finde nye løsninger på komplekse samfundsudfordringer.

Projektperioden løber fra januar 2026 til december 2028.

Fra kompleksitet til konkret handling

Klimaforandringerne er allerede i gang med at ændre, hvordan vi bruger og beskytter vores landarealer. Havniveauet stiger, og ekstreme vejrhændelser som oversvømmelser og tørke bliver hyppigere. Samtidig vokser behovet for at balancere byudvikling, naturbeskyttelse og fødevareproduktion.

DK-Future skal hjælpe danske myndigheder og forskere med at forudse disse ændringer og udvikle effektive tilpasningsstrategier. Ved at omsætte kompleks data og usikkerhed til konkret viden, styrker projektet Danmarks beredskab over for fremtidens klimatiske udfordringer - og bidrager til en mere bæredygtig og robust planlægning.

Aalborg Universitet markerer sig tydeligt i årets Synergy-bevillinger. Ud over DK-Future har et andet forskerteam også modtaget støtte til et tværfagligt projekt. Læs artiklen her: Lyd og kunstig intelligens skal afsløre batteriers skjulte levetid

 

Læs også